Nurniki z belką skrętną to często spotykane na instalacjach przemysłowych urządzenia do pomiaru poziomu. Złożoność konstrukcji i specyfika działania tego typu urządzeń jest przyczyną wielu problemów. Nurniki E3 Modulevel® firmy Magnetrol są pozbawione belki skrętnej, co zapewnia bezproblemową obsługę wymagających aplikacji.
W zakładach przemysłowych pomiar poziomu cieczy jest powszechny. W trudnych aplikacjach często wykorzystuje się do tego przetworniki nurnikowe z belką skrętną, która zamienia ruch liniowy nurnika na ruch obrotowy. Zakres ruchu obrotowego jest przekształcany przez czujnik na sygnał wyjściowy. Tego typu konstrukcja ma wiele wad takich jak:
Rozwiązaniem dla tych problemów jest zastosowanie nurnika E3 Modulevel® firmy Magnetrol, w którym wykorzystano czujnik LVDT (ang. Linear Variable Differential Transformer - czujnik przemieszczeń liniowych) oraz sprężynę zakresową.
Porównanie przetworników nurnikowych starej generacji z E3 Modulevel
Posuw czujnika odbywa się bez przekładni i wynosi 32 mm, czyli około dwa razy więcej niż w przypadku nurników z belką skrętną. Zwiększenie zakresu ruchu czujnika zapewnia stabilny sygnał wyjściowy i brak konieczności sztucznego tłumienia lub ograniczania przepływu. Urządzenie charakteryzuje się 20-krotnie lepszą powtarzalnością oraz 6-krotnie lepszą liniowością sygnału wyjściowego.
Wibracje i turbulencje powodują niestabilność sygnału wyjściowego. Technologia wykorzystująca sprężynę zakresową w nurniku Magnetrol minimalizuje wpływ wibracji i turbulencji. Dzięki temu sygnał wyjściowy jest nie tylko cztery raz stabilniejszy, ale również zapewnia pewny pomiar w trudnych warunkach aplikacji.
W przeciwieństwie do belki skrętnej, głowica elektroniki nurnika E3 Modulevel® może zostać zdemontowana na ruchu w celach serwisowych, bez rozszczelnienia instalacji lub komory. W dodatku głowica może być obracana o 360° co pozwala na najlepsze usytuowanie względem potrzeb obsługi. W przypadku nurnika z belką skrętną należy uwzględnić jego sposób montażu już na etapie specyfikowania urządzenia.
Części ruchome belki skrętnej zawierają łożyska, które zużywają się a to wpływa na poprawność funkcjonowania urządzenia. W przetwornikach E3 Modulevel® pionowy ruch trzpienia jest beztarciowy dzięki czemu zjawiska związane ze zużyciem i urywaniem się części nie występują a sama kontrola urządzenia jest uproszczona.
Głowica elektroniki nurnika E3 Modulevel® może być oddalona nawet o 122 m od aplikacji bez wpływu na poprawność funkcjonowania nurnika. Z kolei nurnik z belką skrętną musi być zamontowany nie dalej niż 9 m od aplikacji by móc poprawnie funkcjonować.
E3 Modulevel® waży o 30% mniej niż nurnik z belką skrętną i jest mniejszy, co przekłada się na łatwiejszy montaż i konserwację.
Jeżeli interesuje Cię opisana powyżej aplikacja lub produkt
Najnowszej generacji nurnikowe przetworniki poziomu cieczy, rozdziału faz i gęstości bez belki skrętnej
zobacz
Nowoczesne nurnikowe przetworniki poziomu cieczy, rozdziału faz i gęstości bez belki skrętnej
zobacz