Proces produkcji energii elektrycznej wymaga ciągłego zasilania wodą. Utrzymanie dostępności wody na odpowiednim poziomie należy do kluczowych czynników w elektrowni. Woda jest używana do chłodzenia oraz w obiegu parowo-wodnym turbin.
Żródło: elbelchatow.pgegiek.pl
Zapotrzebowanie na wodę elektrowni Bełchatów wynosi ok. 180 tys. m3 na dobę. Większość wody (ok. 70%) pochodzi z odwodnienia sąsiadującej kopalni węgla brunatnego a pozostała część jest pobierana z wód powierzchniowych.
Pozyskiwana woda jest przygotowywana w stacji uzdatniania wody. Stamtąd trafia do uzupełniania strat obiegów chłodzących bloki energetyczne, zasilania układu chłodzenia sprężarkowni oraz demineralizowana, o najwyższej jakości, do uzupełniania obiegu kotłowego bloków energetycznych.
Zapewnienie prawidłowego zasilania w wodę jest niezbędne do utrzymania ruchu każdej elektrowni. W przypadku elektrowni Bełchatów całkowite zatrzymanie jej pracy spowodowałoby niedobór ponad 20% energii elektrycznej w skali Polski.
W elektrowni Bełchatów stosuje się wiele różnorodnych urządzeń do pomiaru ciśnienia. Wśród nich, do kontroli pracy pomp tłoczących wodę zasilającą (ciśnienie na wejściu i wyjściu z pompowni), stosuje się przetworniki zabezpieczeniowe SIL 2 / SIL 3 serii ONE. Współczynnik uszkodzeń bezpiecznych SFF dla tych urządzeń wynosi 98,8%.
Jeżeli interesuje Cię opisana powyżej aplikacja lub produkt