W chłodniach kominowych i wentylatorowych schładzana jest ogromna ilość wody. Ciągłość tego istotnego dla działania zakładu procesu można kontrolować przy użyciu zatapialnych sond hydrostatycznych HYDROBAR. Sprawdzają się one w trudnym środowisku, dużej wilgotności i zmiennej temperaturze w otoczeniu chłodni.
Proces chłodzenia wody obiegowej w chłodni kominowej odbywa się przede wszystkim poprzez odparowanie, ale także, choć w znacznie mniejszym stopniu, przez konwekcję i promieniowanie.
Chłodzona woda pompowana jest do wodorozdziału i tam kierowana do zraszaczy. Spadając do basenu przez zraszalnik w części odparowuje schładzając się a w części, w drodze konwekcji, oddaje ciepło powietrzu, które ją opływa.
Wznoszący strumień powietrza, powstaje w sposób naturalny w nadbudowanym kominie a jego ciąg jest tym większy, im wyższy jest komin oraz im większa jest różnica temperatury wody i powietrza.
Odparowanie powoduje stratę ok. 1,5% wody obiegowej, która musi być uzupełniana. Pomiar poziomu wody w basenach służy do sterowania procesem chłodniczym oraz weryfikacji ilości wody niezbędnej do uzupełnienia obiegu.
Proces chłodzenia wody obiegowej w chłodni wentylatorowej podobnie jak w chłodni kominowej odbywa się poprzez odparowanie i konwekcję.
Przeciwprądowy przepływ powietrza w chłodni jest wymuszony ssącym działaniem wentylatora, który jest zamontowany wewnątrz obudowy, na stropie celi chłodni. Stopień schłodzenia wody w chłodni zależy od temperatury powietrza zasysanego z otoczenia, ilości powietrza (wydajności wentylatora) oraz rozwiązania technicznego samej chłodni.
Poziom odparowania wody jest na podobnym poziomie jak w chłodni kominowej i wynosi około 2%. W celu zapewnienia stabilnej i bezpiecznej pracy układu chłodzenia należy zadbać o utrzymanie odpowiednich właściwości wody chłodzącej i odpowiedniej jej ilości, ponieważ poprzez ciągłe odparowanie rośnie stężenie zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych w obiegu chłodzącym.
Wśród wielu sposobów pomiaru poziomu cieczy, do pomiaru wody w basenach, czy innych zbiornikach otwartych, doskonale nadaje się metoda hydrostatyczna. Przetworniki zatapialne HYDROBAR stanowią skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie.
Występuje kilka modeli tych przyrządów począwszy od prostej, podstawowej sondy zatapialnej na kablu, po wersje z ułatwiającą podłączenie obudową IP65, wyświetlaczem, komunikacją HART® i sztywnym, rurowym przedłużeniem czujnika.
Tak zróżnicowana oferta sond i opcji, pozwala na dokładne spełnienie wymagań aplikacji.
Przetworniki HYDROBAR świetnie sprawdzają się w pomiarze poziomu w chłodniach. Dzięki zatopieniu czujnika pod powierzchnią wody nie mają kontaktu z otaczającą chłodnię wilgocią, która zamarzając powoduje korozję czujników, mechanizmów czy obudów elektroniki innego typu rozwiązań.
W zależności od modelu, przetworniki te charakteryzują się dokładnością 0,1% lub 0,2% (dla prostszych analogowych modeli). Dokładność ta jest liczona dla 'ustawionego zakresu' a nie tak jak w przypadku wielu innych produktów od 'pełnego zakresu'. Dostępne bardzo wąskie zakresy ciśnień pozwalają na osiągnięcie dużej dokładności pomiaru nawet w płytkich basenach chłodni.
Czujniki poziomu HYDROBAR są standardowo wyposażone we wbudowany tuż za membraną sensora, czujnik temperatury, który służy do kompensacji pomiarów pochodzących od jej zmian. Taka budowa zapewnia wysoką dokładność całkowitą.
Zatapialna, "wrzucana" do zbiornika czy basenu chłodni sonda, jest bardzo prosta w montażu i uruchomieniu. Dokładna pozycja montażowa nie jest istotna dla dokładności pomiaru czy trwałości przyrządu. Nie dość głębokie zanurzenie sondy może co najwyżej skutkować brakiem możliwości pomiaru w najgłębszej strefie zbiornika. Przetworników sHYDROBAR w aplikacjach wodnych nie trzeba dodatkowo kalibrować. Są gotowe do użycia prosto po wyjęciu z pudełka.
Zaprezentowana aplikacja jest przykładem tylko jednego z wielu możliwych zastosowań przetworników Hydrobar.
Jeżeli interesuje Cię opisana powyżej aplikacja lub produkt